У Цркви Божијој над словесним стадом Христовим постављени су пастири тј. духовни чобани, како би цело духовно стадо са собом водили путем Истине Христове. О томе нам благовести глас првоврховног апостола Петра: Презвитере који су међу вама молим, ја који сам сапрезвитер и сведок Христових страдања и заједничар у слави која ће се открити: Чувајте стадо Божије које вам је поверено и надгледајте га не принудно него добровољно и по Богу, не због нечасног добитка него од срца; нити као да господарите наследством Божијим; него будите углед стаду; и кад се јави Архипастир примићете венац славе који не вене (1. Пт. 5, 1–4). И као да продужује ту реч, првоврховни Св. Апостол Павле у обраћању Васељенској Цркви говори: Пазите дакле на себе и на све стадо у коме вас Дух Свети постави за епископе, да напасате Цркву Господа и Бога коју стече крвљу својом (Д. Ап. 20, 28).О тој крајњој опрезности и смиреној духовној расудљивости говори Свети Апостол Павле: Дакле пазите добро како живите, не као немудри него као мудри, користећи време јер су дани зли. Због тога не будите неразумни него схватите шта је воља Господња. (Еф. 5, 15–17)Заповеђено је: Не судите!, али је истовремено са тим и додато не будите ни нерасудни. Не осуђујте ближњег, а у нашем случају старијег, за његову слабост, грешке и грехове – али о самом погрешном путу не осуђујући расудите, да не би и ви уместо истине примили лаж, пошто се та лаж може тицати главних основа духовног живота: Јер ја знам, говори божанствени Апостол опраштајући се са земаљском Црквом, то да ће по одласку моме ући међу вас грабљиви вуци који не штеде стада и између вас самих устаће људи који ће говорити наопако да одвлаче ученике за собом. Зато пазите!… (Д. Ап. 20, 29–31)
Пастири су на високом положају. Узвишавајући се над паством они стоје на стражи Христове Истине. Због тога Свети Апостоли опомињу паству: Тако и ви млађи покоравајте се старешинама а сви покоравајући се једни другима пригрлите смиреноумље јер се Бог гордима противи а смиренима даје благодат (1 Пт. 5, 5).
Слушајте старешине своје и повинујте им се јер они бдију над душама вашим пошто ће одговарати за њих… (Јев. 13, 17). Суштина реченог о истинитим пастирима који су спремни да не штеде ни свој живот за спасење повереног им стада састоји се у следећим речима: Пастир добри живот свој полаже за овце! (Јн. 10, 11). Паства се потчињава пастирима – и такав је закон Христов. Па ипак, и поред дужног поштовања према пастирима и потчињености њима, те и поред опште јеванђелске заповести: Не судите!, Сам Господ је дао моралну дужност пастви да буде крајње духовно опрезна и расудљива чак и у односу према самим пастирима: Да ли они сами иду по истинитом путу и да ли по том путу воде и целокупно словесно стадо за собом?
Управо због такве бодрости је потребна духовна смиреноумна расудљивост како се „наопако”, тј. погрешно и неистинито схватање не би признало за истинито. И тим пре то је опасно, не само када се прости верници варају, већ поготово руководећи пастири који треба да буду чувари Истине у Цркви. Па ипак, као што не постоји човек без грехова тако нема ни пастира без слабости, без грешака. Но овде се не говори о таквим грешкама, већ о дубоким кварењима (унакажавањима) духа Цркве и духа пастирства, а које руше реч учења Христовог и пут Свете Истине.
Када Господ говори: Не судите да вам се не суди (Мт. 7, 1), он овде у тој истој беседи заповеда да будемо опрезни у односу на истинитост пастира: Чувајте се лажних пророка који вам долазе у оделу овчијем, а изнутра су вуци грабљиви. По плодовима њиховим познаћете их! (Мт. 7, 15–16). Коме су упућене ове речи? Ко може да распозна лажног пастира „вука грабљивца”? Управо та иста паства! Значи, словесном стаду су дани способност и право да расуде о пастиру: да ли је он истинит или не; да ли истинитим путем сам иде и да ли за собом одвлачи паству Христову? Ако паства не би имала ни право ни способност да препозна пастире, тада Господ не би ни рекао својој Цркви: „По плодовима њиховим познаћете их”. Према томе, расуђивање о пастиру је законито! Незаконито је осуђивање, тј. преуздизање над пастирем који је учинио неку грешку.
Много пута Спаситељ понавља своје упозорење, произносећи реч: Чувајте се (Мт. 7, 15; 16, 6; 24, 4; Мк. 13, 23; Лк. 21, 8 и др.), и тиме наглашава да је верујућима дата и способност да се разазна опасност и да се одреде средства самозаштите: Чувајте се лажних пророка (лажних пастира)… по плодовима њиховим познаћете их (Мт. 7, 15), а не по одећи, не по спољашњости. Пазите и чувајте се квасца фарисејског и садукејског. (Мт. 16, 6) Чувајте се да вас ко не превари. Јер ће многи доћи у име Моје говорећи: Ја сам Христос. И многе ће преварити. (Мт. 24, 4–5) Али ви се чувајте; ево, све сам вам казао унапред. (Мк. 13, 23) Бдите дакле у свако време и молите се!… (Лк. 21, 36) Пазите, бдите и молите се!.. Стражите!… А што вама говорим свима говорим: Стражите! (Мк. 13, 33, 35, 37)
Лажни пастири дакле долазе као и истинити у свом спољашњем пастирском достојанству: „У одећама овчијим”, „У име Христово”. Због тога је и речено о тим лажнима: „Чувајте се, чувајте се њих!”
Св. Исидор Пелусиот каже: „Некада су пастири умирали за своје стадо, а данас они сами отимају овце.”У том смислу и са тим циљем и Св. Апостол Петар упозорава о лажним пастирима, говорећи: А било је и лажних пророка у народу као што ће и међу вама бити лажних учитеља који ће унети јереси погибли и одрицаће се господара који их искупи и довешће себи наглу погибао. И многи ће поћи за њиховим нечистотама због којих ће се похулити на пут истине. И у лакомству искориштаваће вас варљивим речима; њихов суд одавно не касни и погибао њихова не дрема. (2 Пт. 2, 1–3). И ово све је такође речено пастви о односу према пастирима. То је упозорење свим временима и за сва застрањивања која се зову једним општим именом – јереси. Али смисао речи првоврховног Апостола је у томе да паства треба да има духовно расуђивање о истинитости пастира.
Ево како и други првоврховни Апостол – божанствени Павле, упозорава паству о лажним апостолима: Такви су лажни апостоли, пише он, лукави посланици који се претварају да су Апостоли Христови. И никакво чудо; јер се сам Сатана претвара у анђела светлости. Није дакле ништа велико ако се и слуге његове претварају да су слуге праведности… (2 Кор. 11, 13–15). И ово је опет речено пастви како би хришћани разликовали истините од лажних пастира. Било је значи (и још увек има) пастира који су одступивши од истине постали лажни пастири. Према томе, расуђивање о истинитости пастира је у потпуности законито! Законито је расуђивање, али није законита њихова морална осуда. То расуђивање има за циљ само сопствену заштиту пастве против лажних пастира. Због тога, божанствени Апостол, имајући у виду огромну опасност када словесно стадо нерасудно иде за лажним пастирем,прибегава ка још јачим изразима: Чувајте се паса, чувајте се злих посланика, чувајте се ’подрезаних’! (Филипљ. 3, 2). Значи, циљ свих наведених упозорења своди се ка следећој заповести: „Чувајте се!”. Ево како и Св. Апостол и јеванђелиста Јован Богослов обраћајући се свим верницима пише: Љубљени, не верујте сваком духу, него испитујте духове да ли су од Бога; јер многи су лажни пророци изашли у свет. (1 Јн. 4, 1) Овде је већ много јасније изражена јеванђелска поука свима у Цркви: не веровати сваком руководиоцу, не веровати чак и онима који наводно имају „права” пастира, јер се много лажних пророка појавило у свету – пише у 1. веку Св. Апостол, а тим пре се они појављују и у наше време. Због тога: неверујте свакоме духу, него испитујте духове да ли су од Бога! Речено је: „испитујте”, али истовремено и „не судите”. Обе те заповести не противрече једна другој, јер, „испитивати” значи „расудити, истражити, изучити, проверити искуством”. И ако се покаже да је пастир скренуо са пута истине (2 Пт. 2, 2), у том случају треба да се поступи према њему по речи јеванђелској, не осуђујући га као човека. При свесности и признању оних који испитују своју личну немоћ и наклоности ка заблудама, тј. ако он покаже жељу за исправљењем, срдачни и доброжелатељни однос према заблуделом треба да се сачува. Али ако он остане неисправљив реци Цркви; ако ли не послуша ни Цркву нека ти буде као незнабожац и цариник (Мт. 18, 17), тј. немој да имаш с њим никакво општење. Заповест „не судите” у односу на унутрашњу благонаклоност према ономе који је одступио од истине остаје, али заповест о духовном расуђивању и љубави према Светој Истини поставља границу у личном општењу са онима који су упорни у својој заблуди.
О тој повећаној строгости према онима који су упорни у својој заблуди савршено јасно говори тај исти Св. Апостол и јеванђелиста Јован Богослов: Ако неко долази к вама и ово учење не доноси, не примајте га у кућу и не поздрављајте се. Јер ко се поздравља са њим учествује у његовим злим делима (2 Јн. 1, 10, 11). Подразумева се да те строге речи није могао да напише неко ко би имао недостатак љубави Христове, а који по искључивом праву носи име „апостола љубави”. Само собом се подразумева да у тим речима нема нарушавања заповести о неосуђивању ближњег. Та заповест треба да се сједини у нераздељиву целину са заповешћу: не верујте сваком духу, већ испитујте духове да ли су од Бога!
И тако, при чувању заповести о неосуђивању и расуђивању, да ли у истинитом духу делује пастир, да ли делује у име љубави према светој истини и великом јединству Цркве или не, понекад се и прекида општење са лажним пастирем. Па ипак, у таквој строгости делује та љубав Христова.
Прекидање општења са једне стране чува истину, а са друге изобличава заблуду онога који се одвојио (тј. пастира) те га призива ка исправљању и покајању. Управо тако говори и други Апостол Христов, Св. Апостол Павле: Заповедамо вам пак браћо у име Господа нашег Исуса Христа да се клоните од сваког брата који живи неуредно, а не по предању које примише од нас. (2 Сол. 3, 6). Св. Апостол Павле не заповеда у своје име да се клонимо од сваког брата који живи неуредно, а не по предању које примише од нас, већ у име Господа Нашег Исуса Христа; не заповеда то по писаном закону Цркве, већ по оном закону који се у виду неписаног предања чува у Светој Цркви, тј. закона који се предаје из уста у уста. Може бити да ће се по неки лажни пастир, нарушавајући закон, оправдавати тиме да „ја пак нисам ’брат’ ја сам ’отац’, те због тога речи апостолове се не односе на мене. Чак ако бих ја и поступао ’неблагочестиво’, и мимо закона Цркве, то није ваше дело. Ви сте паства. Ви немате право да се ’одвајате’ од мене, и да прекидате општење са мном, јер ја сам пастир, а ви сте овце! И ја ћу одговарати за вас, а не ви за мене… Због чега бежите од мене?…”
На тврдње лажних пастира такве врсте треба пре свега да кажемо да Св. Апостол назива „браћом” све без разлике, пошто за основ има речи Христове: А ви се не зовите учитељи јер је у вас један учитељ Христос и ви сте сви браћа. И оцем својим не зовите никога на земљи јер је у вас један отац који је на небесима. (Мт. 23, 8–9) Због тога и речено о „брату” који нарушава закон Цркве, има непосредни однос према пастиру нарушиоцу. Штавише то се на њега односи не у мањој већ у неизмерно већој мери, јер од свакога коме је много дано много ће се и тражити; а коме је поверено много од њега ће се више искати (Лк. 12, 48).
Одступање пастве од пастира који је одступио од закона пастирског служења у потпуности је законито и утемељено је на јеванђелској речи. И не само да је законито, већ је чак и морална дужност пастве. Паства не осуђује, јер је речено „не судите”. Паства опрашта ако то не превишује њене могућности, јер је Спаситељ рекао: Ако ли не опростите људима сагрешења њихова ни отац ваш неће опростити вама сагрешења ваша (Мт. 6, 15). Па и поред неосуђивања и уз опроштење, паства избегава пастира који је одступио од јеванђелског закона, зато што, јеванђелски закон наређује да се то учини (2 Сол. 3, 6). И такво удаљавање и избегавање пастве од пастира који је одступио од „пута истине”, не мора да има јавно изражено оправдање: Ето, на каквом основу се ми одвајамо од тебе… Господ Исус Христос заповеда не само да се не иде за таквим, већ и да се „бежи” од њега као што је то Спаситељ објаснио у причи о добрим и лажним пастирима, а које он назива – најамницима, лоповима и убицама.
О томе пак, како истинити пастир улази у обор овчији, и како у њега продире тамо лажни, рекао је Спаситељ Христос: Заиста, заиста вам кажем: ко не улази на врата у тор овчији него прелази на друго место, он је лопов и разбојник. А који улази на врата пастир је овцама… (Јн. 10, 1–2) Сам Спаситељ објашњава да: Онај који улази у Истиниту Цркву и у право свештенство са њом, је управо сам Он, Свемогући Спаситељ и Господ: Ја сам врата! (Јн. 10, 9, 7). Према томе, немогуће је истинито ући у Цркву Христову осим кроз Њега Самог. А ко је ушао мимо Њега, тај је лоповски прешао преко ограде и није ушао кроз та јединствена Врата. Према томе, ниједан пастир који хоће да уђе кроз Христа у обор овчији, не може то да учини никако другачије осим „животом у Христу” или другим речима како је Сам Он рекао: Нико не може доћи мени ако га не привуче Отац који ме посла… У пророцима је написано: И биће сви научени од Бога. (Јн. 6, 44–45) Немогуће је дакле да неко ко хоће да буде пастир у Цркви не уђе у њу кроз „Врата”, кроз Христа. Такав улазак и боравак у „обору овчијем” је, авај, не само редак, већ и најређи карактеристични признак истинитог пастирствовања. Због тога је и рекао Господ: А који улази на Врата пастир је овцама. Њему вратар отвара и овце глас његов слушају, и своје овце зове по имену и изводи их; и када своје овце истера иде пред њима и овце иду за њим, јер познају глас његов… (Јн. 10, 2–4) Ако дакле пастир не дејствује „у Христу” и не дејствује у духу Јеванђеља Христовог, тада он пре свега није ушао кроз истинита „Врата” у обор овчији. И он ће неминовно показати да је он лажни пастир, тј. лопов и разбојник (Јн. 10, 1), због тога што је отео оно што му по праву не припада: лопов не долази за друго него да украде и закоље и упропасти (Јн. 10, 10) …И сваки лажни пастир духовно убија оне који нерасудно следују за њим. Он и не може а да „не убија” и не „упропашћује”, због тога што он нема истинити живот у Христу… Св. Јован Златоусти је пак изрекао страшну реч: „Ретки се пастири у наше време спасавају!”
Истините овце стада Христовог осећају срцем да реч њиховог пастира није његова лична реч, већ реч Христа Спаситеља. Они у гласу пастира чују глас Христов. И због тога овце иду за њим, јер познају глас његов… (Јн. 10, 4)
Лажног пастира који не ходи „у Христу” и који је одступио од јеванђелског пута, Сам Господ Исус Христос назива туђинцем – „туђим гласом” који овце његовог стада не познају… Како онда поступају истините овце, када чују из уста „пастира” потпуно непознат глас? Господ говори: А за туђином неће поћи него ће побећи од њега, јер не познају глас туђинаца. (Јн. 10,5)
Према томе овце словесног стада Христовог у потпуности законито и јеванђелски утемељено поступају када чувши у гласу пастира „непознато (туђе, страно)” – па била то реч учења или владања, пре свега за туђином неће поћи, а након тога ће почети бежати од њега.
Према томе, лествица духовног расуђивања о лажним пастирима и правилног односа према њима на основу јеванђелског учења може бити изражена у следећим кратким речима: Не судите (Мт. 7, 1), али, расудите (1 Кор. 10, 15)!
Не судите пастира лакомислено, убрзано, лаковерно јер може бити он још увек није лажни пастир…
Не судите али ипак Свето Писмо говори: Не будите нерасудни! (Еф. 5, 17) Тј. не будите равнодушни према добру и злу.
Не судите, не осуђујте, пазите добро како живите, не као немудри него као мудри, користећи време јер су дани зли. (Еф. 5, 15–16)
Не судите, али ипак, не будите неразумни, него схватите шта је воља Божија. (Еф. 5, 17) А „расудљивост” или „мудрост” се састоји у томе да оне треба увек да исходе из „воље Божије”.
Не судите, али не заборављајте и речи Господње: Будите дакле мудри као змије и безазлени као голубови! (Мт. 10, 16) Имајте мудрост змијину, и чистоту голубињу.
Не судите, говори Господ, али Он нешто раније и опомиње: Чувајте се лажних пророка који вам долазе у оделу овчијем а изнутра су вуци и грабљивци. (Мт. 7, 15) Страшна је та реч: Под видом „пастира” ући ће у стадо Христово – „вуци грабљивци”!
Не судите по спољашњости, већ по делима – по плодовима њиховим познаћете их (Мт. 7, 16), јер дела говоре јасније него речи.
Не судите …јер сам Господ нам говори: Тешко вама… лицемери што сте оставили претежније у закону: правду (расудљивост), милост и веру. (Мт. 23, 23; Лк. 11, 42)
Не судите, а ако судите говори Господ, онда не судите по изгледу, него праведан суд судите (Јн. 7, 24). Не треба судити о истинитости или лажности пастира по лицу, по одећи, по спољашњости.
Не судите… Али нас Апостол Христов упозорава: А било је и лажних пророка у народа као што ће и међу вама бити лажних учитеља (лажних пастира) (2 Пт. 2, 1). То пророчанство се остварило и остварује на сваком кораку и Апостол продужава: Њихов суд одавно не касни и погибао њихова не дрема. (2 Пт. 2, 3)
Не судите … Не верујте сваком духу него испитујте духове јесу ли од Бога, јер многи су лажни пророци изашли у свет. (1 Јн. 4, 1). И то говори Св. Апостол и јеванђелист Јован Богослов и објашњава горе речено да је то дух антихриста (1 Јн. 4, 3).
Не судите, већ „расудите”… пазите дакле на себе и на све стадо у коме вас Дух Свети постави за епископе да напасате Цркву Господа и Бога коју стече Крвљу Својом. Јер ја знам то да ће по одласку моме ући међу вас вуци грабљивци који не штеде стада; и између вас самих устаће људи који ће говорити наопако да одвлаче ученике за собом. Зато пазите и опомињите се да три године дан и ноћ не престајах поучавати са сузама свакога од вас. (Д. Ап. 20, 28–31). Ако неко долази к вама и ово учење (учење Свете Цркве), не доноси, не примајте га у кућу и не поздрављајте се. Јер ко се поздравља са њим учествује у његовим злим делима. (2 Јн. 1, 10, 11)
Не судите. Говори Христос: Заиста, заиста вам кажем; ко не улази на врата у тор овчији, него прелази на другом месту, он је лопов и разбојник… (Јн. 10, 1) И објашњава: Ја сам Врата овцама! (Јн. 10, 7, 9)
Не судите, већ „расудите”: Који улази на врата пастир је овцама. Њему вратар отвара и овце његов глас слушају и своје овце зове по имену и изводи их; и када своје овце истера, иде пред њима… (Јн. 10, 2–4)
Не судите, већ „расудите”: За туђином неће поћи него ће побећи од њега, јер не познају глас туђинаца (Јн. 10, 5)… О пастирима судите по њиховом „гласу”. И ако њихове гласове „не познајете” то су онда они које су Господ Исус Христос и Његови Св. апостоли назвали „вуцима грабљивцима”, „вуцима грабљивцима који не штеде стада”.
Не судите, и ако је могуће опростите (1 Јн. 5, 16), али сами бежите од њих (Јн. 10, 57).
Схимонах Епифаније Чернов
(документ Катакомбне Цркве у постсовјетској Русији, 1959. г.)
Нема коментара:
Постави коментар